Sen yeter ki tatil iste!

Gezginler için Pratik Valiz Hazırlama Rehberi

Gezginler için Pratik Valiz Hazırlama Rehberi - MNG Turizm

Gezginler için Pratik Valiz Hazırlama Rehberi

Özellikle kısa süreli tatillerde, uçak altı bavul kullanmadan sadece kabin bagajı ile seyahat edebilmek çoğu kişi için imkansız olarak nitelendirilebiliyor. Oysa küçük valiz hazırlamak sanılanın aksine o kadar da zor bir meziyet değildir. Sizler de birkaç ipucu ve taktikle pratik valiz hazırlama yöntemini öğrenebilirsiniz. O halde pratik valiz hazırlama yöntemlerini birlikte incelemeye başlayalım.

Kabin Bagajında Neleri Taşıyabilirsiniz?

● Kesici ve delici aletler

Jilet, tıraş bıçağı, örgü şişi, tığ, çakı, makas ve neşter gibi kesici ve delici aletlerin kabin bagajında taşınması bütün hava yolu şirketleri tarafından yasaklanmıştır.

● Kozmetik eşyalar

Parfüm, sprey ya da duş jeli gibi sıvı kozmetik eşyaları kabin bagajınızda 100 ml ye kadar taşıma hakkına sahipsiniz. Bu nedenle uçakla seyahat ederken piyasada satılan 100 ml boş şişeleri bu tarz eşyalarınızı taşımak için kullanabilirsiniz.

● Kimyasal maddeler ve ilaçlar

Uçağa alınmayan eşyalar listesinde ilk sırada olan kimyasal ve toksin maddelerin uçakta taşınması bütün hava yolu şirketleri tarafından yasaklanmıştır. Buna karşın akışkan ilaçların taşınmasında 100 ml sıvı kısıtlaması geçerlidir.

● Alkollü ve alkolsüz içecekler

100 ml üzerindeki hiçbir sıvının kabin bagajında taşınması onaylanmaz. Bu 100’er ml şekilde hazırlanan sıvıların toplam hacminin de en fazla 1 litre olması gerekmektedir.

● Uçakta kaç kilo bagaj hakkı var?

Hava yolu şirketlerine ve uçakta yer aldığınız sınıfa göre değişiklik gösteren el bagajı hakkının çoğunlukla 6-10 kilo arasında olduğunu söylemek mümkündür.

● Kabin valizi

Eğer küçük valiz olarak düşünerek yanınıza aldığınız bu valizler uçağa yerleşme aşamasında kabine sığmazsa uçak altı bagajına gönderilmek durumunda kalır. Kabin valiz ölçüleri ise her havayolu şirketinde farklılık göstermektedir. Bu nedenle el bagajınızın klasik ölçülerdeki kabin tipi valiz olduğundan emin olun.

Kolay Seyahat İpuçları

● Giysilerinizi rulo biçiminde katlayarak valize yerleştirin.

Giysilerinizi valize yerleştirirken gömlek nasıl katlanır sorusuna bir türlü cevap bulamıyorsanız; gömlekleriniz başta olmak üzere bütün kıyafetlerinizi önce ikiye katlayıp ardından rulo haline getirerek yan yana dizdiğinizde hem gömleklerin kırışmasını önleyecek hem de valizinizde daha az yer kaplamasını sağlayacaksınız.

● Ayakkabılarınızın içi boş kalmasın.

Ayakkabılarınızın içine çorap ya da iç çamaşırı gibi ufak eşyalarınızı rulo halinde sığdırarak hem bu eşyaların valizde yer kaplamasını engelleyin hem de ayakkabılarınızın şeklini koruyun.

● Ayakkabı kutularını valizinizden atın.

Seyahate giderken yedek ayakkabılarınızı kutularıyla değil galoşla sararak valizinize yerleştirin. Böylece kutuların valizinizde fazlaca yer kaplamasını önlemiş olacaksınız.

● Vakumlu poşetler kurtuluşunuz olacak.

Uzun bir seyahate çıktığınız için yanınıza çok fazla kıyafet almanız gerekiyorsa vakumlu poşetlerle valizinizde tasarruf sağlayabilirsiniz.

● Kremlerinizi kutularıyla taşımanıza gerek yok.

Kısa süreli seyahatlerde, kremlerinizi orijinal kutularında taşımaktansa ilaç ya da lens kutusu gibi pratik eşyaların içinde de taşıyabilir ve kutular valizinizde yer kaplamadan yanınızda götürebilirsiniz.

● Eşya seçerken abartıya kaçmayın.

Her gün için yeni bir kıyafet almaktansa valizinize az miktarda deterjan koyabilir ve kötü bir durum yaşansa bile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bu Görseli Sitenizde Paylaşın